Tým složený ze studentů Fakulty stavební ČVUT – Davida Vrbického, Vojtěcha Harta, Natálie Novotné, Yakuba Ahmeda a Rebeky Uhlárové – a studentky Fakulty architektury ČVUT – Terezy Táborské – zvítězil v kategorii „Koncept dostupného bydlení“ na pilotním ročníku Stavebního hackathonu pořádaném v rámci Stavebního veletrhu Brno a Festivalu architektury.
Ocenění od Ministerstva pro místní rozvoj ČR vítěznému týmu předal ministr Ivan Bartoš. Návrh našich studentů byl vyhodnocen jako nejvíce komplexní a zohledňující nejen prvky dostupného bydlení, ale rovněž i ekonomické aspekty dostupného bydlení, parametry pro jeho výstavbu a realizovatelnost.
V rámci zadání studenty pracovali s konkrétní lokalitou – Brno Medlánky, na které měli navrhnout koncept dostupného bydlení. Každý tým měl specifické zadání ohledně konstrukčního systému, který bylo potřeba při stavbě využít. Porota vyhodnotila návrh týmu ČVUT za nejkomplexnejší, jelikož obsahoval nejen architektonicko – stavebné řešení, ale i návrhy v oblasti energetické udržatelnosti, hospodaření s vodou a ekonomickou analýzu celého projektu.
O HACKATHONU
Stavební hackathon technických univerzit trval 24 hodin, studenti při něm hledali inovativní přístupy pro zajištění dostupného bydlení. Cílem hackathonu bylo podpořit inovace a vývoj udržitelných, cenově dostupných řešení v oblasti bydlení. Soutěž chce dodat českému stavebnictví odvahu inovovat technologické přístupy a přinést novou inspiraci, například i formou komunitních služeb.
Své síly si změřili šestičlenné týmy vysokoškolských studentů vyslané českými technickými univerzitami: ČVUT v Praze, ČZU v Praze, ZČU v Plzni, VŠB-TU Ostrava, VUT v Brně a Mendelovou univerzitou v Brně.
Výsledky jsou inspirací pro města a obce, které v blízké budoucnosti čekají investice do dostupného bydlení.