anotace:
Předmět je zaměřen na výuku základních poznatků v oblasti managementu informací o stavbách (BIM) v teoretické a praktické oblasti, využitelné napříč různými specializacemi a obory stavebnictví. Studenti budou seznámen s datovými formáty, datovými standardy, problematikou duševního vlastnictví, prací s digitalizovanými dokumenty, rastrovou a vektorovou grafikou, otevřenými zdroji dat v ČR, ICT a podnikovými systémy, informačními systémy pro stavebnictví ale také s kontextem BIM v současném stavebním průmyslu v návaznosti na celý životní cyklus projektu a jeho specifika (dodávka, expertní zaměření, fáze stavebních projektů apod.) Teoretické znalosti jsou doplněny praktickými cvičeními, zaměřenými na zvládnutí a pochopení základních principů objektově orientovaného parametrického modelování.
Časový program přednášek a cvičení:
Přednášky v pořadí: Úvod od digitalizace a BIM; Požadavky na data; Digitalizace ve stavebnictví; Datové formáty; Datové standardy; Přesnosti objektů a elementů; Datový standard – infrastrukturní stavby; Počítačová grafika; Vektorová a rastrová grafika; Zdroje dat v ČR; Duševní vlastnictví; Projektové řízení a objektové databáze
Cvičení v pořadí: Seznámení se softwarovým prostředím; Import podkladů a zákaldy modelování svislých konstrukcí; Vodorovné konstrukce 1 – základová deska. Základové pasy a patky; Svislé konstrukce 2. Okna. Dveře; Vodorovné konstrukce 2. Podlahy. Místnosti, vykazování; Specifika modelování vrstvených konstrukcí; Schodiště a rampy; Překlady. Zařizovací předměty. Vnitřní vybavení; Tvorba pohledů. Model budovy jako objem. LOP; Tvorba výkresové dokumentace, export modelu; Tvorba terénu, katastr; Parametry projektu. Formát IFC-základní informace. Export modelu do IFC.
Způsob a harmonogram průběžné kontroly studia během semestru:
- Každý student na cvičeních obdrží unikátní zadání, které modifikuje použitím koeficientů vypočteného dle zadání (na základě dne a měsíce narození).
- Studenti budou průběžně odevzdávat výstupy na cvičeních dle zadání.
Kontaktní forma výuky:
Harmonogram přednášek a cvičení je k dispozici na MS Teams.
Průběžná kontrola formou dílčích odevzdaných částí úloh cvičícím.
Distanční forma výuky:
Formou online schůzek v MS Teams dle rozvrhu.
Harmonogram přednášek a cvičení je k dispozici na MS Teams.
Průběžná kontrola formou dílčích odevzdaných částí úloh cvičícím prostřednictvím MS Teams, nebo emailem cvičícím.
Požadavky pro udělení zápočtu:
Odevzdané úlohy zadané na cvičeních.
Seznam požadovaných návazností:
Bez návazností.
Důležité odkazy – SW, virtuální učebny:
- Přístup do virtuálních učeben https://www.fsv.cvut.cz/vic/virtualni_ucebny.php
- Datová úložiště FSv https://www.fsv.cvut.cz/vic/uloziste
- Software ke stažení FSv ČVUT https://www.fsv.cvut.cz/vic/software.php
- Autodesk –Students SW https://www.autodesk.com/education/edu-software/overview
Seznam doporučené studijní literatury:
- Koncepce zavádění metody BIM v České republice – schválena Vládou ČR usnesním č. 682 ze dne 25. září 2017
- EU BIM Task Group; Handbook for the introduction of Building Information Modelling by the European Public Sector; The European Union; 2019
- J. Žák, I. Vykydal; Přínosy metody BIM během životního cyklu staveb a význam metody BIM z pohledu organizace a řízení staveb; Státní fond dopravní infrastruktury; 2019.
- L. Klee, J. Žák, K. Nováková; Metodika BIM protokolu pro smluvní standard FIDIC, Prozatímní verze (září 2019); Státní fond dopravní infrastruktury; 2019.
- J. Žák a kol.; Předpis pro informační modelování staveb (BIM) pro stavby dopravní infrastruktury – Datový standard Státní fond dopravní infrastruktury; 2021
- Metodiky České agentury pro standardizaci (dostupné zde: https://www.koncepcebim.cz/koncepce)
- Metodiky Státního fondu dopravní infrastruktury (dostupné zde: https://www.sfdi.cz/bim-informacni-modelovani-staveb/ )