D26FSP – Financování veřejných stavebních projektů

fektivnost vynakládání veřejných prostředků je problém, který zatěžuje celý veřejný sektor počínaje obcí, přes regiony, stát až po nadnárodní seskupení, jakým je Evropská Unie. Nezávislé posouzení efektivnosti projektů a vynakládaných veřejných prostředků je úlohou velmi složitou, neboť hlavním měřítkem zde není zisk, ale “veřejný zájem”. Každý projekt, který žádá o výraznější finanční příspěvek z veřejných zdrojů musí obsahovat komplexní Studii proveditelnosti (Feasibility Study), která prokáže, že projekt je realizovatelný, životaschopný a má jasné společenské efekty. Finanční a ekonomická analýza představuje nejdůležitější součást studie proveditelnosti, ve které jsou shrnuta veškerá ekonomická data, jsou promítnuta do času a jejich efekt je převeden do několika výstižných ukazatelů. Tyto ukazatele umožňují nezávislé a transparentní vyhodnocení prospěšnosti předkládaného projektu. Předmět je orientován na praktickou aplikaci těchto metod v praxi. Student zpracuje Finanční analýzu a tzv. Analýza užitků a nákladů (Cost-benefit analysis – CBA) pro konkrétní návrh veřejného investičního projektu. U studenta se předpokládá základní orientace v problematice účetnictví a projektového managementu. Pro plné pochopení celé problematiky je vhodné, aby byl dále student obeznámen se strukturou Studie proveditelnosti a metodikou jejího zpracování.

Vyučující: