Konference

BuHu 8th International Postgraduate Research Conference

Praha 26. – 27. 6. 2008

Research Institute for the Built and Human Environment (BuHu) při University of Salford (Velká Británie) uspořádal na půdě ČVUT v Praze svoji výroční dvoudenní mezinárodní konferenci pro postgraduální studenty působící v oboru Built environment. Jednalo se již o osmou z úspěšné série konferencí.

Původní anotace v angličtině:

This two day event will feature keynote addresses by leading internationally renowned research and policy makers. This event is jointly organised by The Research Institute for the Built & Human Environment (BuHu) at the University of Salford. BuHu (6* RAE rated), The School of Built Environment (SOBE) at the University of Salford and The Czech Technical University of Prague (CVUT).

The conference offers an important opportunity for built environment researchers to meet together to gain an insight into current international research in their field as well as to gain valuable conference experience. Led by key academics the conference provides opportunities to enhance and develop research skills, to network and to exchange research ideas and activities in a supportive environment.